728x15 link reklam alanı


Domates Salçası Yapmak Domates Salçası Nasıl Yapılıyor

Twitter  Share Facebook  Share Reddit  Share stumble  upon Digg  Share Delicious  Share Haber.gen.tr  Share oyyla linkibol

250x250 yazı içine reklam alanı


Eğer siz de mutfağınızda doğal ürünlerin tüketiminden yanaysanız ve klasik mutfak lezzetlerinden vazgeçemiyorsanız kesinlikle ev yapımı domates salçası kullanıyorsunuzdur. Domates salçası nasıl mı yapılır? Biraz uğraştıran domates salçasının yapımı aslında çok basittir. Miktarını kendiniz belirlediğiniz için de tüketiminize göre yapabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında çok yapılan domates salçası evlerde harika kokular bırakıp çocukların akşam yemeği için hemen sofraya gelmelerinde büyük etken olur yaz akşamları..
2 kilogram olgun ve etli domates alalım. Bu domatesleri mümkün olduğu kadar ufak parçalara küp küp doğrayıp büyük bir tencereye alalım ve yüksek ateşte karıştırarak pişirmeye başlayalım. Bir süre sonra domatesler suyunu tamamen salacak ve daha sonra koyulaşmaya başlayacaktır. Bu noktada tuzunu ilave edebiliriz. Pişirdiğimiz domatesin şayet suyu kaldıysa süzmemiz gerekir. Eğer mevsim şartları salçanızı güneşlendirip oldurmaya müsaitse  büyük bir tepsiye alıp üzerini temiz bir tülbent ya da ince bir bez yardımıyla kapatın ve güneşin en sıcak, en dik olduğu zamanlarda güneşlendirin. Eğer mevsim bu güneşe uygun değilse pişmiş domateslerinizi bir blender yardımıyla karıştırıp tekrar pişirmelisiniz. Bu noktada tencerenin kapağını kapatmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu sayede domates daha çabuk buharlaşıp salça kıvamına gelecektir.Koyulaşan salçayı soğuttuktan sonra kavanozlara boşaltabiliriz. Burada bir püf noktası daha verelim, kavanozun kapağını kapatmadan önce salçanın üzerini örtecek şekilde zeytinyağı ilave ederseniz, salçanızın zamansız bozulmasını önlemiş olursunuz.
Afiyet olsun..Bağlantılar
468x15 link reklam alanı
155
0
0

Etiketler : Domates Salçası Yapmak,Domates salçası

bilgideposuBu yazı 23 02 2010 tarihinde Bilgi Deposu tarafından yayınlandı. Sitemizden haberdar olmak için RSS beslememize abone olabilirsiniz.


Yorum Yaz
Copyright © Bilgi Deposu - Sitemap - Arşiv